Vědci dosáhli významného pokroku v pochopení toho, jak buňky regulují svou vnitřní strukturu. Tým ze tří ústavů Akademie věd České republiky, Ústavu molekulární genetiky, Biotechnologického ústavu a Ústavu organické chemie a biochemie, z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, BIOCEV a CEITEC odhalil molekulární mechanismy proteinu MICAL1, který je klíčový pro udržování tvaru a pohybu buněk. ...
Aktuality
MOSBRI konference řešila výzvy v oblasti správy dat v biofyzice
Vestec, Česká republika — Minulý týden hostil Biotechnologický ústav konferenci MOSBRI v centru BIOCEV, kde se sešli přední vědci, odborníci na datové úložiště a biofyzikové, aby řešili klíčové výzvy v oboru: efektivní správu a dostupnost dat. Dvoudenní akce, která se konala 7. a 8. listopadu, podpořila diskuse o pokrocích v interoperabilitě a integrativních přístupech ke sdílení a analýze dat.
Mitochondriální DNA a její poruchy a opravy v nádorových onemocněních
Týmy vědeckých pracovníků z Biotechnologického ústavu AV ČR vedený prof. Jiřím Neužilem a z Ústavu experimentální medicíny AV ČR vedený dr. Pavlem Vodičkou a dr. Soňou Vodenkovou v nedávné době publikovaly přehledový článek v prestižním časopise Trends in Cancer pod názvem Mitochondrial DNA damage, repair, and replacement.
Průlomová studie mapuje proces zotavení mozku po mrtvici
Tým vědců z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR (BTÚ AV ČR) a Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR (ÚEM AV ČR) s podporou kolegů z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) učinil významný pokrok v pochopení toho, jak se mozek zotavuje po mrtvici. ...
Od kvality dat k Nobelově ceně: Jak ověřená vědecká data proměňují ...
Letošní Nobelova cena za fyziku, která oceňuje průlomové řešení jednoho z nejtrvalejších vědeckých problémů – skládání proteinů, je uznáním síly výpočetní biologie. Tento úspěch, umožněný inovativním spojením bioinformatiky a umělé inteligence, ukazuje, jak ověřená, strojově čitelná data pohánějí moderní vědecké objevy.
První mezinárodní konference o horizontálním mitochondriálním přenosu a dynamice
Ve dnech 24. a 25. října 2024 se v centru BIOCEV ve Vestci konala První mezinárodní konference o horizontálním mitochondriálním přenosu a dynamice (Horizontal Mitochondrial Transfer and Dynamics, HMTD). Hlavním organizátorem byl prof. Jiří Neužil, vedoucí Laboratoře molekulární terapie Biotechnologického ústavu.
Čeští vědci popisují, jak bakterie unikají před účinky antibiotik
Důležitý krok v boji s antibiotickou rezistencí, která patří mezi hlavní výzvy současné medicíny, udělali vědci z ÚOCHB AV ČR, ve spolupráci s dalšími kolegy z Akademie věd, konkrétně z Mikrobiologického a Biotechnologického ústavu. Pomocí pokročilé kryogenní elektronové mikroskopie a biochemických přístupů se jim podařilo popsat, jakým způsobem se mykobakterie brání proti antibiotiku rifampicin. Studii zveřejnil vědecký časopis Nature Communications.
SBIR 2024: Podpora spolupráce v oblasti reprodukční biologie a imunologie
Ve dnech 13. až 15. října 2024 se v malebném prostředí zámku Liblice konal 29. ročník Sympozia biologie a imunologie reprodukce (SBIR). Tato dlouholetá konference přivítala 62 účastníků, převážně z České republiky a Slovenska, kteří diskutovali o nejnovějších poznatcích v oblasti reprodukční biologie, asistované reprodukce a imunologie.
Nově objevené regenerační buňky mohou zlepšit hojení ran
Rána se může zahojit bez jizev, pokud jsou přítomny regenerační iniciační buňky (RIC). Tento závěr publikovali vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v centru BIOCEV v prestižním mezinárodním časopise Genome Biology. Objev může v budoucnu pomoci v léčbě onkologických onemocnění.
Nové možnosti studia prostorové proteomiky
Jedním z předpokladů kompetitivního výzkumu na vysoké úrovni je špičková technologie. Laboratoř molekulární terapie BTÚ v centru BIOCEV zavedla v červenci 2024 nový přístroj of firmy Akoya Biosciences, Phenocycler, který umožňuje studovat prostorovot proteomiku na biologických vzorcích.
Nové ligandy mohou zamezit nádorovému bujení a metastázování
Vědci z Biotechnologického ústavu AVČR a 1. lékařské fakulty UK vyvinuli látky – ligandy, které dokáží deaktivovat funkci bílkoviny s názvem interleukin 6 v nádorovém prostředí blokací příslušného receptoru. IL-6 totiž přispívá k množení nádorových buněk a vede ke vzniku metastáz. V laboratorních podmínkách dokázaly tyto nové ligandy zpomalit růst a pohyb rakovinných buněk melanomu, duktálního adenokarcinomu pankreatu a glioblastomu. ...
Česko-německá spolupráce odhalila průlomová pozorování v dělení lidských buněk
Mezinárodní výzkumný tým stojí za průlomovým pozorováním buněk v průběhu jejich dělení. Skupina vědců pod vedením Libora Macůrka z Ústavu molekulární genetiky AV ČR, Roberta Grosse z Ústavu klinické a experimentální farmakologie a toxikologie Univerzity Freiburg a Zdeňka Lánského z Biotechnologického ústavu AV ČR odkryla nový mechanismus vzájemného ovlivňování mikrotubulů a aktinového cytoskeletu při dělení buněk. ...
Jedenáct vědců obdrželo diplom prestižního titulu "doktor věd"
Ve dvoraně Knihovny Akademie věd ČR převzalo z rukou předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové diplomy vědeckého titulu „doktor věd“ 11 jeho nových nositelů. Působí na pracovištích Akademie věd České republiky, jeden z nich na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.
Dlouholetá a kvalitní práce zaslouží uznání. ...
Možná nejsou tolik vidět, jejich práce je ale pro Akademii věd ČR a její pracoviště důležitá. Ať už jde o administrativní a technické zaměstnance, nebo laboranty, svou odborností, pečlivostí a loajalitou přispěli, aby se naše instituce těšila z profesionálního zázemí. A za to si zaslouží poděkovat. Dohromady 14 kolegům a kolegyním, kteří pracovní život spojili s Akademií věd ČR, předala 14. května 2024 předsedkyně instituce Eva Zažímalová děkovné listy.
Proteiny Myomediny MBA pomáhají při diagnostice pacientů s nemalobuněčným ...
Tým z Laboratoře inženýrství vazebných proteinů se svými spolupracovníky z Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL) zveřejnil článek popisující vytvoření kolekce malých vazebných proteinů nazvaných Myomediny MBA, které rozšiřují sbírku detekčních nástrojů pro diagnostiku pacientů s nemalobuněčným plicním karcinomem (NSCLC). ...
Nové výsledky o klíčovém komplexu regulujícím Krebsův cyklus a oxidativní ...
Mitochondrie obsahují dvě důležité dráhy, a to Krebsův cyklus a oxidativní fosforylaci (OXPHOS). Zatímco Krebsův cyklus je centrem pro řadu katabolických a anabolických dějů, OXPHOS je zásadní pro tvorbu buněčné energie ve formě ATP. Proto jsou tyto dvě dráhy pod přísnou kontrolou. Mezi sebou jsou propojeny mitochondriálním respiračním komplexem II (CII), který je také znám jako sukcinát dehydrogenáza (SDH). ...
Biologická léčba jako naděje pro pacienty s poruchou sluchu
Gabriela Pavlínková z Biotechnologického ústavu AV ČR zkoumá molekulární mechanismy, které se podílejí na vývoji sluchového ústrojí. Jejich znalost v budoucnu může pomoci při biologické léčbě sluchových vad. V loňském roce za svůj výzkum získala čestné uznání předsedy Grantové agentury České republiky.
Kateřina Rohlenová získala Cenu Neuron pro nadějné vědce v oboru medicína
Věnuje se průlomovému výzkumu metabolické komunikace mezi zdravými a rakovinnými buňkami. Její projekt podpořený prestižním ERC grantem má ambiciózní cíl: chce identifikovat „Achillovy paty“ rakovinových buněk a umožnit tak vývoj inovativních terapeutických přístupů. Nyní se snaží identifikovat nové strategie pro boj s rakovinou, což má potenciál přinést zásadní průlom v léčení této nemoci. V Biotechnologickém ústavu AV ČR založila Laboratoř buněčného metabolismu.
Jakub Rohlena získal Cenu předsedy GA ČR
Předseda Grantové agentury České republiky (GA ČR) spolu s ministryní pro vědu, výzkum a inovace ocenil při jubilejním dvacátém udílení Ceny předsedy GA ČR včera (12. října 2023) v Martinickém paláci pět nejlepších vědeckých projektů. Oceněné projekty ze všech oblastí základního výzkumu přispěly k výraznému prohloubení znalostí v dané oblasti a povedou k dalšímu uplatnění.
Vědcům se podařilo zjistit funkci proteinu NEUROD1 v rozvoji diabetu
Vědci z Biotechnologického ústavu (BTÚ) AV ČR při Biotechnologickém a biomedicínském centru Akademie věd a Univerzity Karlovy (BIOCEV) a z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) objasnili zásadní roli proteinu NEUROD1 při rozvoji těžkého diabetu. Diabetes typu MODY6 je jedním z podtypů diabetu, který je způsoben mutací v genu pro neurogenní diferenciační faktor 1 (NEUROD1). Jeho aktivita je klíčová v průběhu vývoje slinivky břišní a nezbytná pro regulaci produkce inzulinu. ...
Příklady táhnou. Inspirující vědce ocenila Akademie věd ČR čestnými medailemi
Novátorství a významné objevy ve fyzice, biologii i historii vysloužily vědcům ocenění v podobě čestných medailí. Za přínos vědě je badatelkám a badatelům předala 4. září 2023 předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a místopředsedové příslušných vědních oblastí v sídle instituce na Národní třídě v Praze.
Čeští vědci spojili síly kvůli rozvoji biotechnologií
Praha má reálnou šanci stát se evropským lídrem v oblasti biotechnologií díky intenzivnější spolupráci vědeckovýzkumných institucí a komerčních partnerů. Nově založené oborové sdružení Prague.bio plánuje propojit vědu a byznys s cílem urychlit vývoj nových léčiv, diagnostiky a jiných úspěšných projektů, které pomohou při financování české vědy. Spolek chce vytvořit prostředí, v němž bude snazší zopakovat i tak fascinující příběhy, za jakými stáli Antonín Holý nebo Otto Wichterle.
Jak vzájemně komunikují rakovinné buňky: možná cesta k nové léčbě nádorů
Rakovinné buňky potřebují pro své dělení velmi mnoho stavebního materiálu. Když dojde, dokážou přesvědčit zdravé buňky v okolí, aby jim jej dodaly. Jak to dělají, zkoumá Kateřina Rohlenová z Biotechnologického ústavu AV ČR: „Co se děje uvnitř rakovinných buněk, už celkem dobře víme. Chceme zmapovat, co se děje v jejich okolí.“ Článek Nenasytné nádory vyšel v magazínu A / Věda a výzkum.
Návštěva držitele Nobelovy ceny profesora Gregga L. Semenzy
Během svého pobytu v České republice navštívil držitel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství profesor Gregg L. Semenza Biotechnologický ústav v centru BIOCEV. Jednalo se o první návštěvu nobelisty v historii centra a jeho přednáška na téma "Hypoxia-inducible factors in Physiology and medicine" naplnila konferenční sál do posledního místa.
Tajemství transportu látek uvnitř buněk objasní mezinárodní tým s českým vědcem
Nejprestižnější vědecký grant udělovaný Evropskou výzkumnou radou, ERC Synergy Grant, putuje do týmu Zdeňka Lánského z BTÚ AV ČR v centru BIOCEV. S francouzskými a americkými kolegy bude zkoumat funkce proteinu zvaného tubulin, který se významně podílí na transportu látek uvnitř buněk. Na výzkum, který může objasnit i molekulární procesy neurodegenerativních onemocnění, tým získává 270 milionů korun (11 milionů eur) na šest let.
Funkční řetězení povrchových receptorů na lidských imunitních buňkách
V prestižním časopise Nature Communications vyšla nová studie zabývající se strukturou a funkcí povrchových receptorů NK buněk. Autory studie jsou dva české vědecké týmy: Dr. Ondřeje Vaňka z Katedry biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Dr. Jana Dohnálka z Biotechnologického ústavu AV ČR.
Při vzniku života hraje klíčovou roli protein pojmenovaný po řecké bohyni Maia
Nový fúzní protein lidského vajíčka, který hraje klíčovou roli při průniku spermie, objevil mezinárodní vědecký tým pod vedením Kateřiny Komrskové z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV a Přírodovědecké fakulty UK. Vědci zároveň vyvinuli speciální buněčné kultury na „výrobu“ proteinů lidského vajíčka. Nové poznatky mohou v budoucnu pomoci při diagnostice a léčbě neplodnosti, ale i k lepším antikoncepčním prostředkům.
Bio-SAXS practical course 2022
Small angle X-ray scattering is a powerful method for in solution characterization of macromolecular structures. The course will provide practical experience with the data collection and processing. The data processing will focus on usage of ATSAS software package. Participants are encouraged to bring their own laptops. Application: Please, apply at the following link: HERE The number of participants is limited. ...
Členové Mezinárodní vědecké rady BTÚ AV ČR hodnotili činnost ústavu
Cílem dvoudenního setkání 2. - 3. června 2022 bylo zhodnotit výsledky práce a plány další činnosti šesti výzkumných laboratoří, tj. poloviny Biotechnologického ústavu působícího v prostorách centra BIOCEV. Členové Mezinárodní vědecké rady BTÚ AV ČR (SAB) a dva externí členové Rady BTÚ se za tímto účelem sešli poprvé od založení SAB v roce 2021.
Celoevropská platforma pracovních příležitostí pro vědecké pracovníky z Ukrajiny
#ScienceForUkraine je komunitní skupina studentů a vědeckých pracovníků z akademických institucí v Evropě a po celém světě. Jejím posláním je shromažďovat a šířit informace o možnostech podpory na univerzitní, národní a mezinárodní úrovni pro postgraduální studenty a výzkumné pracovníky přímo přidružené k akademické instituci na Ukrajině. ...
Kateřina Rohlenová získala EMBO Installation Grant
V letošním roce získalo EMBO Installation Grant šest vedoucích vědeckých skupin. Jedním z nich, a jediná v Česku, je Kateřina Rohlenová z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV, která je od letošního roku také držitelkou prestižního ERC grantu.
Vedoucí nejmladší výzkumné skupiny z BTÚ AV ČR v centru BIOCEV získala ...
Mgr. Kateřina Rohlenová, Ph.D. z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV získala nejprestižnější evropský vědecký grant udělovaný Evropskou výzkumnou radou (ERC – European Research Council). Na svůj inovativní výzkum metabolické komunikace v nádoru obdrží podporu 1,5 milionů EUR (přibližně 38 milionů Kč) na pět let.
Testování COVID-19 v BIOCEV pouze pro zaměstnance
Vyšetření vzorků na přítomnost viru SARS-CoV-2 metodou PCR v centru BIOCEV je k dispozici pouze pro zaměstnance Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy, kteří pracují v biotechnologickém a biomedicínském centru ve Vestci. Zájemci z řad veřejnosti, firem a dalších institucí mohou využít testovací centra v blízkém okolí BIOCEV a Praze.
Zdeněk Lánský obdržel Cenu předsedy Grantové agentury ČR
Excelentní vědci a vědkyně obdrželi 30. září 2021 Cenu předsedy Grantové agentury České republiky (GA ČR) za mimořádné výsledky při řešení grantových projektů, kterou letos výjimečně předala místopředsedkyně GA ČR Stanislava Hronová. Prestižní ocenění za nejlepší základní výzkum získal také Zdeněk Lánský z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV.
Nový typ testu na protilátky proti koronaviru
Vědci z Biotechnologického ústavu AV ČR a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vyvinuli nový typ testu, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru a odlišit je od ostatních, které přímou ochranu neposkytují. V blízké době by se měl objevit i na mezinárodním trhu.
Licence na nový přesný test na protilátky chránící před koronavirem
Biotechnologický ústav AV ČR a Ústav organické chemie a biochemie AV ČR podepsaly se společností Immunotech, patřící americkému koncernu Beckman Coulter, licenční smlouvu na výrobu nově vyvinutých testů na protilátky proti koronaviru. Nový typ testu umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru a odlišit je od ostatních, které přímou ochranu neposkytují. Časově a finančně náročné testování protilátek se tak výrazně zjednoduší a zlevní. ...
Patogenní variace genu SUCLG2 zvyšuje riziko vzniku vzácných ...
Nová studie z Laboratoře molekulární terapie BTU vedené prof. Jiřím Neužilem ve spolupráci se skupinou prof. Karla Pacáka z National Institutes of Health (Bethesda, MD, USA) řadí SUCLG2 na seznam genů, jejichž patogenní variace zárodečné linie mohou zvyšovat riziko vývoje rakoviny v důsledku chybné regulace buněčného metabolismu. Výsledky této studie zveřejnil prestižní odborný časopis Journal of the National Cancer Institute.
Nový pohled na síly, které dělí buňky
Kontraktilita dává buňkám možnost dělení, pohybu a změny tvaru. Doposud se mělo za to, že jediným mechanismem kontraktility v živočišných buňkách je vzájemná interakce proteinů aktinu a myozinu. Mezinárodní tým vědců z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR a Technické Univerzity v Drážďanech nyní přišel s objevem aktinové kontraktility, jež se obejde bez myozinu. Nález, který je klíčový zejména pro pochopení buněčného dělení, uveřejnil odborný časopis Nature Communications.
Myomediny stimulují produkci HIV-1 neutralizujících protilátek
Možnost vyvinout “nepříbuzné ligandy” otiskem paratopů široce neutralizujících protilátek a použít takové “epitop mimikující” ligandy jako vakcinační imunogeny jsme navrhli v naší nedávné publikaci. V nové studii ukazujeme na vývoji unikátní sady proteinů nazvaných Myomediny, že koncept vývoje mimikujících imunogenů může být užitečnou alternativou pro vývoj dosud chybějících vakcín. Odkaz na článek zde
Poškozené spermie jdou jednoduše odstranit. Český objev vrací oplodnění přírodě
Dvacet let zkoumá Kateřina Komrsková protein CD46, který má zásadní roli v procesu početí. Její výzkum může nyní přinést revoluci v asistované reprodukci. Spolu se svým týmem představila letos v lednu objev, který s mimořádnou přesností dokáže určit nejen kvalitu spermií, ale také za pomoci magnetických částic ty poškozené odfiltrovat. ...
Experti umí ovlivnit hojení ran spojením krevních destiček a kmenových buněk
Krevní destičky zlepšují léčebný potenciál mezenchymálních kmenových buněk. Jak to dělají, odhalil mezinárodní tým vědců z Česka a Francie. Při spojení si předávají mitochondrie, a tím posilují tvorbu látek, které urychlují hojení ran. Výsledek tohoto výzkumu publikoval prestižní časopis Cell Metabolism.
Nové přístupy k léčbě nádorových onemocnění: Zaměřeno na mitochondrie
Na závažné téma nádorových onemocnění a jejich terapie se zaměří letošní slavnostní přednáška z cyklu Akademie věd ČR – špičkový výzkum ve veřejném zájmu. Ponese název „Nové přístupy v léčbě nádorových onemocnění: Zaměřeno na mitochondrie“. V pondělí 26. dubna 2021 od 16.00 hodin se slova ujme Jiří Neužil z Biotechnologického ústavu AV ČR. Veřejnost může vystoupení sledovat prostřednictvím iVysílání České televize.
Nový protinádorový cíl: mitochondriální metabolismus železa
Vědci dvou laboratoří Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR vyvinuli protirakovinnou látku nazvanou mitoDFO, která cílí na mitochondriální metabolismus železa. Využívá toho, že nádorové buňky potřebují železa více, a blokuje jeho zpracovávání, čímž zabraňuje dalšímu růstu nádoru. Ryze český výzkum publikoval časopis Cancer Research a badatelé už zažádali o patent v EU a USA.
Vědci v čele s CEITEC žádají ministra školství o podporu EMBO grantů
Skupina předních českých vědců žádá v otevřeném dopise ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagu o podporu EMBO grantů pro Českou republiku formou navýšení počtu udělovaných EMBO instalačních grantů na úroveň dvou až tří nově podpořených osob ročně a zajištění finančních prostředků k jejich realizaci ze státního rozpočtu.
CMS Newsletter březen 2021
Centrum molekulární struktury představuje uživatelům novinky ze svých core facilit: nové přístroje, upgrady stávajících přístrojů nebo zcela novou facilitu Protein Production. Podrobnosti najdete v příloze. Pro realizaci měření v Centru molekulární struktury podejte online přihlášku na ciisb.org/open-access/proposal-submission Pro více informací navštivte ciisb.org, ibt.cas.cz/core-facility/CMS/ nebo kontaktujte magdalena.schneiderova@ibt.cas.cz, jan.dohnalek@ibt.cas. ...
Testování COVID-19 pro firmy
Biotechnologický ústav AV ČR, ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou UK, nabízí pravidelné testování na COVID-19 pro firmy. Vyšetření probíhá ze vzorků slin technologií PCR (přímý průkaz genetické informace viru ve vzorku) pomocí certifikovaných souprav od české firmy DIANA Biotechnologies s.r.o. Jedná se o šetrný způsob odběru a nejspolehlivější metodu, která nevyžaduje nepříjemný stěr z nosohltanu a poskytuje velmi přesné a spolehlivé výsledky.
Centrum molekulární struktury BTU AV ČR bude součástí nové evropské ...
Program Evropské unie Horizont 2020 INFRAIA udělil grant ve výši 5 milionů EUR projektu MOSBRI (Molecular-Scale Biophysics Research Infrastructure, https://www.mosbri.eu). Jedná se o konsorcium 13 akademických center excelence a 2 průmyslových partnerů z 11 různých evropských zemí, koordinovaných Pasteur Institutem (Paříž, Francie). Jedním z partnerů projektu je Biotechnologický ústav AV ČR, v. v. i. (BTÚ AV ČR) z centra BIOCEV.
Výzkum proteinu CD46 posouvá asistovanou reprodukci k principům přirozeného ...
Vědecký tým Kateřiny Komrskové z BTÚ AV ČR v centru BIOCEV se věnuje zkoumání příčin neplodnosti a podal dva mezinárodní patenty, které mají klíčový význam pro budoucí využití tohoto výzkumu. První dokumentuje, jak s mimořádnou přesností určit kvalitu spermií. Druhý dokáže selektovat poškozené spermie od zdravých a ty následně použít pro umělé oplození. Lékařům a neplodným párům pomohou zvýšit pravděpodobnost úspěšného početí.
Instruct-ERIC ‘Structure Meets Function’ webinar - register now
Featuring expert speakers from Instruct Centres across Europe, the Instruct-ERIC webinar series, Structure Meets Function, highlights some of the latest developments in structural biology, demonstrating how integrative methods are enabling scientists to decipher the mechanisms that underpin health and disease.
Nová cesta v boji proti patogenním bakteriím
Třem mezinárodním vědeckým týmům se podařilo objasnit jedinečný molekulární mechanismus, který umožňuje bakteriím, včetně patogenních, udržet tok genetické informace z DNA do RNA. Objevili tak nové možnosti pro vývoj potřebných antimikrobiálních látek proti závažným patogenům jako třeba původci tuberkulózy. Jejich objev je zveřejněn v časopise Nature Communications.
Přihlašování nových projektů do facility CMS Proteinová produkce
Centrum molekulární struktury spustilo online přihlašování nových výzkumných projektů do své nejnovější facility Proteinové produkce. V případě zájmu využít služeb Proteinové produkce či ostatních facilit CMS podávejte své žádosti přes CIISB online formulář.