Povolávací rozkaz pro T-lymfocyty

Thu May 09 10:33:35 CEST 2024

Datum konání akce:
Thu May 09 10:33:35 CEST 2024 | Thu May 09 10:33:35 CEST 2024 - Thu May 09 10:33:35 CEST 2024

Vědci z Biotechnologického ústavu AV ČR, v. v. i. vyvinuli novou fúzní (bifunkční) protilátku, která dokáže zprostředkovat přímý kontakt mezi nádory prostaty a T-lymfocyty, což umožňuje selektivní eliminaci cílových nádorových buněk imunitním systémem hostitele.

Rakovina prostaty je u mužů jednou z hlavních příčin úmrtí spojených s nádorovým onemocněním. Nejvýznamnějším biomarkerem nádorů prostaty je v současnosti prostatický specifický membránový antigen (PSMA). Tento enzym je v malém množství produkován epiteliálními buňkami prostaty, avšak s rozvojem rakoviny se jeho množství v prostatických buňkách mnohonásobně zvyšuje. Významně zvýšené množství PSMA je tedy posuzováno jako diagnostický ukazatel rakovinného bujení. PSMA zároveň představuje významný terapeutický cíl, na který lze zaměřit cytostatické látky nebo imunitní systém hostitele.
Výzkumná skupina Cyrila Bařinky z Biotechnologického ústavu AV ČR a Národního ústavu pro výzkum rakoviny vyvinula novou rekombinantní protilátku sestávající ze dvou protilátkových fragmentů s odlišnou specifitou (BiTE). První fragment má vysokou afinitu k molekule CD3, přítomné na povrchu T-lymfocytů, zatímco druhý fragment, označovaný 5D3, specificky váže PSMA. Tato konstrukce bispecifické protilátky dokáže zajistit přímý kontakt mezi nádorovými prostatickými buňkami a T-lymfocyty, které jsou tím současně aktivovány. Výsledky zkoušek in vitro ukázaly, že takto aktivované T-lymfocyty mohou velmi efektivně a vysoce selektivně eliminovat buňky rakoviny prostaty. Publikované výsledky ukazují, že vyvinutá protilátka označovaná 5D3-αCD3 BiTE je slibnou kandidátní molekulou pro nové imunoterapeutické postupy zaměřené na léčbu rakoviny prostaty.

Publikace: Das G. et al.: ACS Pharmacol. Transl. Sci., 2023, DOI: 10.1021/acsptsci.3c00159

Zdroj: Vesmír 103, květen 2024