REGENERACE POŠKOZENÉ TKÁNĚ
BTÚ v médiích
Čeští výzkumníci odhalili důležité procesy zotavení mozku po mrtvici
Čeští vědci dosáhli zásadního pokroku v pochopení zotavování mozku po mrtvici. Jejich výzkum přináší hlubší vhled do molekulárních a buněčných procesů, které se dějí první kritický týden po cévní mozkové příhodě. Biotechnologický ústav Akademie věd ČR (BTÚ AV ČR) a Ústav experimentální medicíny AV ČR (ÚEM AV ČR) o tom informovaly v tiskové zprávě.
Čeští vědci objevili regenerační buňky, které mohou zlepšit hojení ran
Čeští vědci odhalili buňky, které mohou významně zlepšit hojení ran bez tvorby jizev. Tyto takzvané regenerační iniciační buňky (RIC) jsou rozhodující při obnově tkání. Jejich objev byl publikovaný ve vědeckém časopise Genome Biology. Informoval o tom BIOCEV v tiskové zprávě. Objev může v budoucnu také pomoci v léčbě onkologických onemocnění.
Minulost udává směr i naději budoucnosti
Prestižní ceny Neuron jsou vědeckým oceněním těch nejlepších českých vědců a vědkyní. Za celoživotní přínos vědě, významný vědecký objev a ve formě ceny pro mladé nadějné vědce jsou udělovány v kategoriích biologie, fyziky, matematiky, chemie, počítačových a společenských věd. A pochopitelně také lékařství.
Sabotáž v buněčných elektrárnách – slibný český koncept protinádorové léčby
Mitochondrie jsou membránové buněčné organely vyskytující se v eukaryotických buňkách. Jejich základní funkcí je produkce energie pro organismus, proto bývají přirovnávány k buněčným elektrárnám. Poruchy mitochondriálních funkcí mohou vést k řadě onemocnění, včetně nádorových.
Jak odstřihnout rakovinu od živin? Češka hledá Achillovu patu nádorů
Nádorové buňky potřebují pro svůj růst obrovské množství živin. Bioložka Kateřina Rohlenová vymýšlí, jak je od živin šikovně odstřihnout. Nové poznatky bude možné časem využít při vývoji účinnějších léků proti rakovině. Za zkoumání metabolismu zdravých a nádorových buněk a za snahu odhalit, jak spolu komunikují, získala v polovině října Cenu Neuron.
Hledáme slepá místa v léčbě rakoviny, říká oceněná vědkyně
Metabolismus buněk rakoviny prsu. Prokrvení nádoru. A teď i komunikace mezi nádorovými a normálními buňkami, která může překopat dosavadní přístup k léčbě. Bioložka Kateřina Rohlenová (38) hledá cesty ke zefektivnění léčby rakoviny. Za unikátní výzkum komunikace nádorových buněk v neděli převzala Cenu Neuron pro nadějné vědce v oboru medicíny.
Nový typ testu na protilátky proti koronaviru
Vědci z Biotechnologického ústavu AV ČR a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vyvinuli nový typ testu, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru a odlišit je od ostatních, které přímou ochranu neposkytují. V blízké době by se měl objevit i na mezinárodním trhu.
Rychlejší hojení ran
Krevní destičky zlepšují léčebný potenciál mezenchymálních kmenových buněk. Jak to dělají, odhalil mezinárodní tým vědců z Česka a Francie. Při spojení si předávají mitochondrie, a tím posilují tvorbu látek, které urychlují hojení ran. Výsledek tohoto výzkumu publikoval prestižní časopis Cell Metabolism. Celá reportáž z pořadu Studio 6 České televize ke shlédnutí ZDE
Poškozené spermie jdou jednoduše odstranit. Český objev vrací oplodnění přírodě
Dvacet let zkoumá Kateřina Komrsková protein CD46, který má zásadní roli v procesu početí. Její výzkum může nyní přinést revoluci v asistované reprodukci. Spolu se svým týmem představila letos v lednu objev, který s mimořádnou přesností dokáže určit nejen kvalitu spermií, ale také za pomoci magnetických částic ty poškozené odfiltrovat. ...
Čeští vědci vyvinuli novou látku proti rakovině. ...
Z laboratoří českých vědců po šesti letech výzkumu vzešla nová naděje v boji s rakovinou. Vyvinuli látku, která nádoru zabraňuje v jeho růstu i schopnosti šíření. Podle vědců by ve své lékové formě mohla mít mnohem menší vedlejší účinky než například chemoterapie. Má také potenciál bránit opětovnému návratu nádorového onemocnění. Na výzkumu pracovali vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd (Laboratoř nádorové rezistence) ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy. ...
Nové přístupy k léčbě nádorových onemocnění: Zaměřeno na mitochondrie
Na závažné téma nádorových onemocnění a jejich terapie se zaměří letošní slavnostní přednáška z cyklu Akademie věd ČR – špičkový výzkum ve veřejném zájmu. Ponese název „Nové přístupy v léčbě nádorových onemocnění: Zaměřeno na mitochondrie“. V pondělí 26. dubna 2021 od 16.00 hodin se slova ujme Jiří Neužil z Biotechnologického ústavu AV ČR. Veřejnost může vystoupení sledovat prostřednictvím iVysílání České televize.
Čeští vědci mají protinádorovou látku, která zabraňuje metastázování
Novou protinádorovou látku vyvinul vědecký tým z Česka. Látka nazvaná mitoDFO využívá toho, že nádorové buňky potřebují více železa. Blokuje tak jeho zpracování, což zabraňuje nádoru v růstu. Článek o výzkumu publikoval časopis Cancer Research, uvedla v úterý za Akademii věd ČR (AV) Eliška Zvolánková v tiskové zprávě. Tým si už zažádal o patenty v Evropské unii a ve Spojených státech.
Nový objev pomůže v boji s patogeny. ...
Čeští vědci se podíleli na objevení mechanismu, který bakteriím umožňuje udržet klíčový tok genetické informace z DNA do RNA. Otevřeli tak nové možnosti vývoje látek proti závažným patogenům, třeba původcům tuberkulózy. Za Akademii věd ČR o výzkumu informovala Markéta Růžičková v páteční tiskové zprávě. Objev je výsledkem spolupráce vědců z Mikrobiologického ústavu a Biotechnologického ústavu AV s francouzskou laboratoří EMBL. https://www.irozhlas. ...
Musíme stavět na hlubokém poznání v základním výzkumu
Biotechnologický ústav Akademie věd ČR (BTÚ) se zaměřuje na základní molekulárněbiologický výzkum, který může mít i konkrétní dopad na léčbu některých civilizačních chorob, jako je rakovina, cukrovka, neplodnost. BTÚ je součástí centra BIOCEV, špičkové komplexní platformy pro rozvoj moderních biotechnologií a biomedicíny, který je společným projektem šesti ústavů AV ČR a dvou fakult Univerzity Karlovy. Ředitele BTÚ Bohdana Schneidera se ptáme na současné i budoucí projekty a vize.
Vitamin C by mohl pomáhat v léčbě některých vzácných nádorů, naznačuje ...
Kyselina askorbová neboli vitamin C možná pomůže k léčbě některých vzácných druhů těžce léčitelných nádorů spojených s endokrinními žlázami. Mezinárodní tým, jehož součástí jsou i čeští vědci, prokázal, že nádory s určitými mutacemi na vitamin reagují citlivě.
Vitamin C by mohl být slibným prostředkem pro léčbu vzácných druhů nádorů
Méně časté typy nádorů spojené s endokrinními žlázami jsou prokazatelně citlivé na kyselinu askorbovou (vitamin C). Překvapivý objev mezinárodního týmu vědců, který vedl Karel Pacák z amerického Státního zdravotního ústavu (National Institute of Health), otevírá cestu k novému a dosud netestovanému přístupu k léčbě.
Jako horolezci na laně. Mitochondrie se umí jistit a plynule se pohybovat v davu
Mezinárodní tým vedený vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR popisuje mechanismus transportu organel uvnitř buněk. Práce ukazuje, jak může v přeplněném buněčném prostředí efektivně fungovat transport na velké vzdálenosti. Nový objev publikoval minulý týden prestižní mezinárodní časopis Nature Communications.
PRAHA TV - Host dne: Jaroslav Truksa, Metabolismus železa nádorových buněk
Pokud budou mít nádorové buňky železa málo nebo naopak extrémně hodně, nebudou si s tím umět poradit a zemřou,“ popisuje jednu z možných budoucích strategií boje s rakovinou Mgr. JAROSLAV TRUKSA, Ph. D., z Biotechnologického ústavu AVČR.